Saaz
Saaz pochodzi z czeskiego regionu o tej samej nazwie. Sukces tej starej, tradycyjnej odmiany regionalnej leży w szczególnie łagodnej, chmielowej nucie. Chmiel aromatyczny używany przede wszystkim do chmielenia piw typu Pilsner.
Saaz pochodzi z czeskiego regionu o tej samej nazwie. Sukces tej starej, tradycyjnej odmiany regionalnej leży w szczególnie łagodnej, chmielowej nucie. Chmiel aromatyczny używany przede wszystkim do chmielenia piw typu Pilsner.
Najpopularniejszy chmiel czeski o właściwościach uniwersalnych. Czysta goryczka w połączeniu z przyjemnym aromatem, chmiel stosowany do piw jasnych dolnej fermentacji. Powstał na drodze krzyżowania czeskich odmian aromatycznych i goryczkowych.
Polecany wszędzie tam, gdzie zależy nam na zdecydowanej i czystej goryczce. Odmiana zarejestrowana jako nowa na rynku w 1996 roku i od tego czasu bardzo chętnie, oraz z doskonałymi rezultatami, używany do chmielenia jasnych piw
Niemiecki, tradycyjny chmiel aromatyczny. Stosowany głównie w europejskich piwach typu Lager jak i również w angielskich piwach typu Ale.
Nowa odmiana chmielu prosto z Niemiec. Posiada właściwości goryczkowe oraz bardzo ciekawy, niezwykłe połączenie aromatów - delikatnie owocowy, żywiczny, miętowy.
Niemiecki chmiel nadający łagodny aromat i doskonałą goryczkę. Zazwyczaj używany do piw górnej fermentacji typu Alt i Kölsch, Bitter, Porter.
Niesamowicie aromatyczna, nowa odmiana chmielu prosto z Niemiec. Bardzo intensywny aromat mandarynki, cytrusów.
Comet to chmiel o intrygującym aromacie cytrusowym uzupełnionym nutami ziołowymi. Często wykorzystywany w amerykańskich lagerach, ale także w całej gamie piw z rodziny APA i IPA. Nadaje się zarówno do chmielenia na goryczkę jak i chmielenia na aromat. Podawany jest często jako dobry zamiennik Citry.
Nowozelandzka odmiana chmielu o bardzo wysokiej zawartości alfakwasów ale także pięknym, intensywnym zapachu owoców (kiwi, mango, limonka) i lasu sosnowego.
Sprawdzi się zarówno do chmielenia na goryczkę i smak jak i na aromat.
Southern Cross to nowozelandzka odmiana o wysokiej zawartości alfakwasów i niskiej zawartości kohumulonu dzięki czemu goryczka uzyskana z tego chmielu jest krótka i przyjemna.
To jednak nie jedyna zaleta gdyż chmiel ten ma przyjemny zapach skórki cytrynowej i sosnowych igieł. Jest to więc chmiel uniwersalny i może być stosowany na każdym etapie przygotowania brzeczki i piwa.
Chmiel o właściwościach aromatycznych z nutami kwiatowo-żywicznymi i bogatym tłem owoców tropikalnych.
Kohatu, to odmiana chmielu, która swą premierę miała w 2011r, nazwa pochodzi od nazwy małego miasteczka znad rzeki Motueka w Nowej Zelandii.
Odmiana ta urzeka cudownym zapachem owoców tropikalnych z nutą świeżych sosnowych igieł. Odmiana ta idealnie nadaje się do chmielenia "Single Hopów".
Green Bullet, to chmiel uniwersalny, wysoka zawartość alfakwasów sprawia, że nadaje się do chmielenia na zimno, a intensywny, przyjemny aromat zachęca do wykorzystywania go do chmielenia na aromat.
Aromat tego chmielu zdominowany jest przez pikantne korzenne aromaty czarnego pieprzu, rodzynek, ciemnych owoców i żywicy.
Często stosowany do piw typu IPA, Pale ale, Stout
Dr Rudi - wszechstronny nowozelandzki chmiel wykorzystywany do chmielenia na goryczkę (czysta, krótka goryczka), ale także chmielenia na aromat - na koniec gotowania, do chmielenia whirpoolowego i na zimno. Nadaje piwu przyjemny aromat świeżej cytryny, trawy cytrynowej i sosnowych igieł.
Charakteryzuje się czystą goryczką w gotowym piwie i jak większość chmieli nowozelandzkich - bardzo ciekawym aromatem.
Nowa odmiana polskiego chmielu o silnie aromatycznych właściwościach. Świeży orzeźwiający aromat zielonego jabłka z cytrusowymi nutami limonki.
Polski chmiel uzyskany z krzyżowania chmieli Brewers Gold, Northern Brewer z dzikim chmielem z terenów byłej Jugosławii.
Ma przyjemny owocowo-kwiatowy profil, w którym wybijają się przede wszystkim nuty jabłka, winogron, malin i owoców tropikalnych.
Nowa, supergoryczkowa polska odmiana chmielu. Idealna wszędzie tam, gdzie zależy nam na wysokiej, czystej goryczce. Sprawdzi się przy chmieleniu na goryczkę takich piw IPA, AIPA, Pilsner.
IZABELLA - niezwykły chmiel, który nazwę otrzymał na cześć księżnej Izabelli Czartoryskiej. Odmiana
powstała z krzyżowania chmielu Lubelskiego z dzikim chmielem z terenów byłej Jugosławii.
Została ona zarejestrowana już 1988 roku jednak początkowo nie została należycie doceniona, gdyż klasyfikowana była jako odmiana goryczkowa i z czasem była wypierana przez chmiele o wyższej zawartości alfa kwasów.
Jej areał zmniejszał się do tego stopnia że na Lubelszczyźnie zostało zaledwie kilka krzaków.
Wyhodowana w Polsce amerykańska odmiana ceniona za swoje właściwości aromatyczne i goryczkowe. Wyraźne nuty żywiczne i lekko cytrusowe (grejpfrut).
Chętnie używany do chmielenia dla goryczki i aromatu piw w stylu AIPA.
Amerykański chmiel goryczkowy. Polecany przede wszystkim do chmielenia na goryczkę piw w stylu American Pale Ale, Pale Ale, Porter, Strong Ale, Imperial India Pale Ale, Barley Wine, Ale, Żytnie, Imperial Porter.
Chmiel o właściwościach uniwersalnych. Nadaje charakterystyczny żywiczny aromat i cytrusowe nuty.
Goryczka zdecydowana z lekko żywicznym odcieniem.
Polecany do piw górnej fermentacji, Pale Ale, AIPA.
Stosowany również do chmielenia na zimno.
Chmiel o kuszących właściwościach aromatycznych, nowa amerykańska odmiana opracowana w 2012 roku wywodząca się z chmielu Simcoe. Znany równieź jako HBC369.
Ze względu na aromatyczną intensywność bywa nazywany "Citrą na sterydach", wnosi mieszankę aromatów mango, cytryny, owoców tropikalnych oraz ziemisto - żywicznych.
Mosaic dzięki wysokiemu stężeniu alfa kwasów świetnie nadaje się również do chmielenia dla goryczki wnosząc przy tym charakterystyczny profil smakowy.
Super goryczkowa, ale także super aromatyczna odmiana amerykańskiego chmielu.
Może być stosowana do chmielenia zarówno na goryczkę jak i na aromat, idealnie nadaje się na piwa Single Hop (chmielone jedną odmianą chmielu).
Wnosi aromaty czarnej porzeczki, jeżyn, jagód, ciemnych owoców pestkowych, mandarynki, grapefruity, nieco nut żywicznych i sosnowych.
Odmiana ta nazywana jest też Super Simcoe!
Wprowadzona na rynek w 2016 roku, nowa odmiana amerykańskiego chmielu. Stworzona z myślą o piwach, w których ważne jest bogactwo aromatów typowych dla owoców tropikalnych.
Denali to połączenia ananasa, z wyraźnymi cytrusami i żywicznym tłem.
Posiada bardzo silne właściwości aromatyczne, dzięki dużej ilości olejków.
Amerykański chmiel supergoryczkowy.
Polecany przede wszystkim do chmielenia na goryczkę piw w stylu AIPA, APA, American Stout, American Barleywine.
Chmiel posiada również przyjemny aromat cytrusów, żywicy i wanilii.
Odmiana chmielu wysokogoryczkowego, mająca również właściwości aromatyczne.
Delikatnie ziołowa, z wyraźną żywiczną nutą i grejpfrutowym posmakiem.
Idealnie sprawdza się w piwach typu India Pale Ale, American Pale Ale, Stout, Porter, Barley Wine.
Chmiel o właściwościach goryczkowych stosowany do piw górnej fermentacji, dodany pod koniec gotowania brzeczki wprowadza silne nuty grejpfrutowe.
Aromatyczno-goryczkowa odmiana chmielu uprawiana w Słowenii, powstała z połączenia odmiany niemieckiej odmiany Magnum i słoweńskiego materiału genetycznego.
Odmiana podwójnego zastosowania (gorycz i aromat).
Dana oferuje przyjemny aromat chmielowy oraz intensywną goryczkę. Świetnie łączy się z innymi odmianami aromatycznymi.
Dualna odmiana chmielu wywodząca się z Niemiec. Uprawiana od 2000 roku, zyskuje coraz szersze grono zwolenników.
Wykorzystywana w chmieleniu brzeczki w celu uzyskania piw o wyrazistej goryczce i specyficznym aromacie.
Uniwersalna odmiana chmielu.
Nadaje piwom aromatów pestkowców, lukrecji, melasy czy karmelu. Wyczuwa się również lekki aromat przypalony.
Dodany na goryczkę nadaje piwu charakter przyprawowy, melasy, żywiczny, ale również cytrusowy.